Return to Headlines

Six Academic Challenge teams advance to Superintendent Cup finals

Academic Challenge teams from Deep Springs, Dixie, and Veterans Park elementaries will face off for the 2018 Superintendent’s Cup in the primary division, while older students from Cardinal Valley, Tates Creek, and Meadowthorpe will contend for the intermediate trophy. The finals are slated for March 27 in Norsworthy Auditorium at the school district’s main office, 701 E. Main St. Youngsters on the winning teams will receive college scholarship offers, along with individuals who topped the writing and math/science assessments (completed separately). 

Participating schools divided into three groups for scrimmages and preliminary contests. The regional tournaments were March 10, with the winners below moving on to the Superintendent’s Cup. For questions, contact the regional coordinators: Emily Loscheider (teal), Rhonda Parrigin (purple), or Sydney Scott (yellow).

Primary division (grades 2-3)

Teal region results 

  • Winner: Deep Springs -- Adrienn Arcure, Anna Savatgy, Quadir White, Ethan Workman, and Layla Workman;
  • Runner-up: Arlington -- Bayleigh Chinn, Storey Lowry, and Brianna Starr;
  • Third place: Mary Todd – Flor Astudillo, Landon Brown, Caleb Castillo Perez, Eli Kern, Peighton Okorley, and Kyle Stickel.

Purple region results

  • Winner: Dixie -- Owen Chapman, Ben Choate, Dharshan Karthik, Harshan Karthik, Izayah Mason, and Nick Stoner;
  • Runner-up: Coventry Oak -- Kathryn Combs, Tyler Crutcher, Ashley Leon, Javian Martin, Eli Monroe, and Joel Ndayisaba;
  • Third place: Northern -- Rhian Brown-Morton, Lillian Givens, Riley Haley, Sienna Isreal, Nathan McDonald, and Noki Phillip.

Yellow region results

  • Winner: Veterans Park -- Patty Diggikar, Kate Garner, and Aidan Habersack;
  • Runner-up: Rosa Parks -- Grady Alberti, Aadi Chadha, Sanjana Chopra, Tommy Moseley, Saketh Sanjay, and Vidya Sethuraman;
  • Third place: Veterans Park -- Zak Belarbi, Ayden Cardenas, Grace Hellard, and Sophia Young.

Intermediate division (grades 4-5)

Teal region results 

  • Winner: Cardinal Valley -- Adrian Cox, Hugo de la Rosa Castillo, Christian Delgado Quintero, Yukari Lopez Morales, Martin Martinez Garduno, and Jean Luca Ponciano Villa;
  • Runner-up: Cardinal Valley -- Hasli Aragon Hernandez, Heidy Hernandez Perez, Hannah Lopez Medina, Evelyn Rios, Avril Rodriguez, and Oralia Soto Roldan;
  • Third place: Cardinal Valley -- Marco Avendano Valle, Neftaly Cruz Salvador, Raphael Duarte Zamora, Asten Martinez Diaz, Mileiri Sibaja Zarate, and Aniyah Williams.

Purple region results 

  • Winner: Tates Creek -- Chloe Miller, Zoey Miller, Kenzie Shellhammer, Ryan Sizemore, Gariona Sturgis, and Caleb Ward;
  • Runner-up: Tates Creek -- Grace Groff, Matthew Groff, Maverick Kendall, Harmony Overbay, Addyson Seale, and Phuong (Gi) Vu;
  • Third place: Dixie -- Katie Boyd, AJ Fultz, Jamontie Lamb, Liliana Ramser, and Emily Shepherd.

Yellow region results 

  • Winner: Meadowthorpe -- Brendan Burke, Emily Francis, Jack Incorporated, and Ashley Kobwa; 
  • Runner-up: Veterans Park -- Henry Allen, Payton Avilez, Gavin Belcher, Samuel Brown, Julian Dziubla, and Zoe Dziubla;
  • Third place: Veterans Park -- Maggi Dabney, Chloe Farmer, Madi Kirklin, Clayton Mangione, and Camden Stout.

The Academic Challenge program, which is organized by the Urban League (One Community, One Voice) and Fayette County Public Schools, aims to instill the importance of education and help close achievement gaps through a competitive tournament that children look forward to. Students receive trophies, medals, and certificates for participating, and the sponsoring colleges award scholarship offers in the finale.  

All students in grades 2-5 are welcome to compete; contact the elementary school’s Academic Challenge coach in early fall to sign up. For general questions, email Rose Santiago in the district’s office of Family and Community Engagement.


 

Tammy L. Lane, district webmaster
tammy.lane@fayette.kyschools.us
(859) 381-4236