Return to Headlines

2019 senior awards

Henry Clay High School Senior Awards – 2019

More than 200 awards and scholarships were presented to Henry Clay High School seniors during the 2019 Senior Awards ceremony. Overall, the entire senior class earned more than $30 million in college scholarships, including more than $2.5 million for JROTC cadets. 181 students had weighted GPA’s above a 4.0, 29 seniors had unweighted GPA’s of 4.0, through the first 3.5 years of high school. The complete list of senior award is below.

 

OVERALL AWARDS

Anna Marie Gilligan - Faculty Cup - Female

Louie Kessinger Faculty Cup - Male

 

Breland Finch – Highest GPA – Female – 4.9216

Luke DeCastro – Highest GPA – Male – 4.9649

 

Langston Jackson – Coaches’ Cup - Male

Allison Tripure – Coaches’ Cup - Female

 

SCHOLARSHIPS

Sarah Palmer - Marcie Thomason Memorial Scholarship

Cameron Lynch - Marcie Thomason Memorial Scholarship

Hayden Sheroan – Tanner Duke Memorial Scholarship

Ashley Craig – Glenn M. Sims Fayette County Memorial Scholarship

Harris Hawkins – Jordan Houston Memorial Scholarship

Joe Craven – Anna Dell Black Memorial Scholarship

Zwadi Nyenyezi – Gary R. Martin Memorial Scholarship

Ashley Craig – John G. Herber Memorial Scholarship

Hawah Massaquoi - John G. Herber Memorial Scholarship

 

Amaya Ross – Alpha Kappa Alpha, Inc. Beta Gamma Omega Chapter

Kirsten Shanks - Alpha Kappa Alpha, Inc. Beta Gamma Omega Chapter

Amaya Ross – Black Achievers Program

Jakiya Adams - Black Achievers Program

Lucian Taylor III - Black Achievers Program

Kate Joseph – Daughters of the America Revolution Good Citizen Award

Jaden Gatewood – Delta Sigma Theta Sorority – Debutante Scholarship

Eriana Meadows - Delta Sigma Theta Sorority – Debutante Scholarship

Jasmine Vaughn - Delta Sigma Theta Sorority – Debutante Scholarship

Yasmina Townsley - Delta Sigma Theta Sorority – Loretta Nickens Book Scholarship

Joe Craven – Don Jacobs Scholarship

Anne Nombe – Historic Pleasant Green Missionary Baptist Church Scholarship

Joe Craven – Kentucky American Water – Ripple Effect Scholarship

Allison Tripure – Junior League of Lexington – Service Award

Ashley Craig – Kincaid Foundation Scholarship

Theodore Ehrenborg – Kiwanis Club – Kiwanis Cup

Olivia Klee – Lexington Lions Club Scholarship

Langston Jackson – Northside Lions Club Scholarship

Eriana Meadows – PTA – 16th District Scholarship

Luke Webster – Veteran’s Park Elementary School – Cathy Crum Bell Scholarship

 

Zwadi Nyenyezi – Henry Clay Hall of Fame – Dr. V. Gayle Alexander Scholarship

Keaston Brown – Henry Clay Hall of Fame – Dr. Jake Bell Scholarship

Joe Craven – Henry Clay Hall of Fame – Richard D. Cole Scholarship

Cameron Lynch – Henry Clay Hall of Fame – Troy Gentry Scholarship

Ashley Craig – Henry Clay Hall of Fame – Isabelle Ritchey Scholarship

 

MILITARY SCHOLARSHIPS – ACADEMY APPOINTMENTS / ROTC

Anna Marie Gilligan – United States Naval Academy Appointment

Justin Denny – US Army ROTC Scholarship – University of Kentucky

Josh Lane - US Army ROTC Scholarship – Embry Riddle Aeronautical University

Nathan Baldwin - US Army ROTC Scholarship – Western Kentucky University

Keller Hufana - US Army ROTC Scholarship – Morehead State University

John Greene - US Army ROTC Scholarship – Morehead State University

 

School / Class Awards

Hailey Havlicek  - Outstanding Early Childhood Student

Madison Wilkerson – Outstanding Architect Design Student

Rachel Harding – Outstanding Culinary Arts Student

Kiya Thompson – Outstanding Foods and Nutrition senior

Lana Wilkinson – Outstanding Senior in ESL

Rosbelly Rios Rodriguez - Outstanding Senior in ESL

Junie Yayo - Outstanding Senior in ESL

Joshua Wallace – Lexington Art League Jim Smith Art Award

Indana Fauzi – Outstanding Female in Visual Arts

Jonah Peck - Outstanding Male in Visual Arts

Yesmina Townsley – Outstanding Senior in Musical Theater

Dilni Abeyrathne - Outstanding Senior in Performing Arts

Clifton Grady III - Outstanding Senior in Performing Arts

Emily Spencer – Outstanding Senior Singer

Adrielle Jackson – Outstanding Work in Visual Arts

Julisa Hines – Outstanding Work in Visual Arts

Drake Wright – Overall Outstanding Senior in Fine Arts

Keller Hufana – Outstanding Senior Female in PE

Alex Patterson - Outstanding Senior Male in PE

John Greene – JROTC Outstanding Male Cadet

Keller Hufana - JROTC Outstanding Female Cadet

Ashley Craig – Composition Award

Nicholas Selack – Creative Writing

Erin Theissen – Literacy Appreciation Awards

Chris Beebout – Outstanding Senior in Debate

Samuel Clark - Outstanding Senior in Debate

Alyssa Payton – Outstanding Senior in Theater

Caili Harris - Outstanding Senior in Theater

Samantha Underwood - Outstanding Senior in Theater

Luke Webster – Devils’ Advocate – Lexington Herald Leader – Harry Reiser Journalism Award

Luke Webster – Devils’ Advocate – University of Kentucky – Enoch Greham Journalism Award

Danielle Dutton – Outstanding Senior in Math

Theodore Ehrenborg - Outstanding Senior in Math

Lucas Etter - Outstanding Senior in Math

Luke DeCastro - Outstanding Senior in Math

Luke Ralenkotter – Outstanding Senior in Chemistry

Delaney Weber - Outstanding Senior in Chemistry

Judith Anderson – Outstanding Senior in Heredity and Microbiology

Cameron Lynch – Outstanding Senior in Human Anatomy

Dah Hyeon in – Outstanding Senior in Physics

Luke DeCastro - Outstanding Senior in Physics

Cameron Lynch - Outstanding Senior Science Award

Luke deCastro - Outstanding Senior Science Award

George Cooley – Robert Henderson Outstanding senior in Biology

Danielle Dutton – Senior Social Studies Awards - Female

Madison Wilkerson - Senior Social Studies Awards – Female

Samuel Clark - Senior Social Studies Awards – Male

Theodore Ehrenborg - Senior Social Studies Awards – Male

Shaylee Allen – Achievement of Excellence

Nicholas Blanton – Outstanding Senior

Max Lefferts - Outstanding Senior

Phillip Thompson Jr. - Outstanding Senior

Emiliano Grant - Outstanding Senior

Keshaun Sheckles - Outstanding Senior

Kristin Earnest - Outstanding Senior in French Award

Martin Werner - Outstanding Senior in German Award

Lucas Etter - Outstanding Senior in Spanish Award

Katie Chen - Outstanding Senior World Language Award

Danielle Dutton – Lexington Philharmonic Orchestra Guild – Outstanding Band Award

Kristin Earnest - Lexington Philharmonic Orchestra Guild – Outstanding Orchestra Award

Hanna Lyons – Lexington Singers Award

 

Anna Mae Flannery – US Marines Scholastic Excellence Award

Haley Follmer Burnett - US Marines Scholastic Excellence Award

Amaya Ross - US Marines Distinguished Female Athlete

Matthew Street - US Marines Distinguished Male Athlete

Christian Hash – US Marines Semper Fidelis Band Award

Abigail Sirrine - US Marines Semper Fidelis Band Award

 

 

4.0 (Unweighted) All Four Years

Anna Baskin

Katie Chen

Samuel Clark

Alexis Clay

Catherine Clay

George Cooley

Joe Craven

Luke DeCastro

Gloria Dietz

Danielle Dutton

Kristen Earnest

Theodore Ehrenborg

Lucas Etter

Jessica Ewing

Breland Finch

Sebastien Geroli

Dah Hyeon In

Kate Joseph

Matthew Kingkade

Olivia Klee

Cameron Lynch

Merrick Moore

Sharathsimha Narasimha

Luke Ralenkotter

Erin Thiessen

Allison Tripure

Delaney weber

Martin Werner

Martin Werner

Eli Wrinn

 

NATIONAL MERIT SCHOLARSHIP PROGRAM FINALIST

Anna Baskin

Chris Beebout

Luke DeCastro

Gloria Dietz

Danielle Dutton

Theodore Ehrenborg

Lucas Etter

Breland Finch

Kate Joseph

 

NATIONAL MERIT COMMENDED STUDENT

Judith Anderson

Samuel Clark

Catherine Clay

Chris Meadors

Martin Werner

Eli Wrinn

 

NATIONAL SOCIETY OF ARTS AND LETTERS

Isabella Serramondi – Certificate of Merit in Art

Annaya McClee - Certificate of Merit in Creative Writing

Mackenzie Davis - Certificate of Merit in Dance

Emily Spencer - Certificate of Merit in Drama

Sarah Palmer - Certificate of Merit in Music

Megan Meadors – Overall Outstanding Senior in the Creative Arts

 

KHSAA AWARDS

Ramond Jackson – KHSAA Regional Sportsmanship Award – Male

Sarah Palmer - KHSAA Regional Sportsmanship Award – Female

Ramond Jackson – KHSAA Triple Threat Award

Hayden Sheroan – KHSAA Triple Threat Award

 

FCPS Seal of Biliteracy

Katie Chen

Samuel Clark

Catherine Clay

Ashley Craig

Danielle Dutton

Theodore Ehrenborg

Sebastien Geroli

Anna Goulson

Erin Inouye

Kate Joseph

Julia Meadors

Megan Meadors

Elizabeth Piper

MitchellPoole

Amaya Ross

Matthew Street

Delaney Webster

Madison Wunder

Jillian Nichols

Luke Ralenkotter

Martha Pisacano

Maria Martin Aldana

Matthew Kingkade

Lucas Etter

Jeremiah Baguma

Ayush Pokharel

Rebika Khatiwada

Dilni Abeyrathne

Lizzy Bonilla

Elizabeth Bowling

Olivia Klee

Rosbelly Rio Rodriguez

Kristin Earnest

Lana Wilkinson

 

CLASS OFFICERS

Lauren Chatfield – Senior Class President

Louie Kessinger – Senior Class Vice President

Elizabeth Piper – Senior Class Secretary / Treasurer

 

Kiwanis Club – Key Club Graduates

Breland Finch

Amaya Ross

Ajwa Bajwa

Emily Howard

Stormi Praria