Young Achievers recognizes schools' top fifth- and eighth-graders

Author: Tammy L. Lane • First Posted: Wednesday, May 10, 2017

The Young Achievers program has announced 2016-17 winners from the participating elementary and middle schools, who each receive a Young Achievers gold medallion, T-shirt and book bag. These youngsters were nominated by their principal, guidance counselor, teacher, or an adult leader.  

This program recognizes fifth- and eighth-graders who serve as positive role models for their peers, demonstrate exceptional achievement in a variety of areas, exhibit good citizenship in their schools and communities, and maintain satisfactory records of school attendance and scholastic achievement.  The top school winners will be considered for national awards. 

Holifield Photography sponsors Young Achievers in cooperation with the International Leadership Network, a nonprofit 501(c)(3) organization. 

Participants from Fayette County Public Schools were photographed for display panels at Fayette Mall, with details about the students’ accomplishments, interests, hobbies, and activities. Following are lists of the school winners.

Fifth-graders / elementary level

  • Athens-Chilesburg: Jonah Flueck
  • Ashland: Alexander Liivo Stumbur
  • Breckinridge: Thomas Givan
  • Cardinal Valley: Mea Anderson
  • Cassidy: Ava Grace Melloan
  • Clays Mill: Jonah Georgi Ivanov
  • Deep Springs: Wesley Michelle Whitlock
  • Dixie Magnet: Avery Simmons
  • Garden Springs: Mason Cox
  • Harrison: Brianna Washington
  • Julius Marks: Denise Marie Meads
  • Lansdowne: Cooper Longhofer
  • Mary Todd: Reyna Covarrubias
  • Maxwell: Valeria Culp-Millan
  • Meadowthorpe: Narrah Wilson
  • Millcreek: Alexa Makenzie White
  • Rosa Parks: Regan Wrentmore
  • Russell Cave: Cindy Anicasio
  • Sandersville: Thomas Porter Cranney
  • Southern: Maya Smith
  • Squires: Micah Garland
  • Stonewall: Zade Al Qahtani
  • Tates Creek: Peyton Prichard
  • Veterans Park: Carlyn Sharp
  • Wellington: Annaleah Barnett
  • Yates: Tyler Francis

Eighth-graders / middle school

  • Beaumont: Emma Jinright
  • Bryan Station: Victoria Grace Lowe
  • Carter G. Woodson Academy: Dalen Cozart
  • Crawford: Gwenn Ganadillo
  • Edythe J. Hayes: Wynter Bailey
  • Jessie Clark: Debby Lee
  • Leestown: Brayden Mefford
  • Lexington Traditional Magnet: Jackson Gonzales
  • Morton: Nathan Feese
  • SCAPA at Bluegrass: Ani Hutchens
  • Southern: Katelin Alysse Shelton
  • Tates Creek: Tiyan Duan
  • Winburn: Elizabeth Moore

Archives

Read more FCPS news and features